A katasztrófák elleni védekezés, illetve a honvédelem rendszerének egyik pillérét az önkéntes mentőcsoportok alkotják. A velük szemben támasztott követelmények teljesítéséhez elengedhetetlen a beavatkozások során szükséges gyakorlat készségszintű elsajátítása. Ez volt a célja a szombati összevont szegvári gyakorlatnak. A mentési és kárfelszámolási gyakorlatok mellett a hivatásos állománya operatív tevékenységének gyakoroltatása is kiemelt szempont volt a több órás szituációs gyakorlat során.

A szentesi, a hódmezővásárhelyi és a csongrádi járási mentőcsoportok és egységei több civil szervezettel közösen hajtották végre a kirendeltség által megszabott mentési feladatokat. Többek között a nagymágocsi, a szegvári, a fábiánsebestyéni, a mindszenti és a mártélyi önkéntes tűzoltó egyesületek tagjai, valamint több város és község polgárőrei vettek részt az egyszerre több helyszínen zajló tűzoltási és műszaki mentési feladatokban, kiegészülve a MAROS Mentőcsoport és a Vöröskereszt Csongrád Megyei Szervezetének tagjaival

Reggel hét óra után egy technikai eligazításra várták a gyakorlat résztvevőit, melyen Kálmán Rajmund tű. alezredes, a szentesi hivatásos tűzoltó-parancsnokság parancsnoka ismertette a rendezvény menetét és a szükséges munkavédelmi előírásokat. A hivatalos megnyitóra kilenc órakor került sor.

Szatmári Imre tű. dandártábornok, a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója kiemelte, bárhol, bármilyen körülmények között számít és számíthat az önkéntesek közreműködésére. Megköszönte, hogy az egyik legfontosabbat, saját szabadidejüket szánják arra, hogy segítsenek bajba jutott embertársaiknak.

A megnyitót és a technikai eligazítást követően a csoportok elindultak a forgatókönyv szerinti előre berendezett helyszínekre. A Maros Mentőcsoport búvárjai például eltűnt embereket kutattak fel egy közeli bánya-tóban. A Maros mentőcsoport tagjait tette próbára további három helyszínen történő beavatkozás. Egy Szegváron található zsilip meghibásodott és a Kórógy vizét nem tudta továbbvezetni, így a víz visszaduzzadt a település felé. A meghibásodást a Maros mentőcsoport búvárjai hárították el. A zsiliptől nem messze egy ember a megduzzadt patak vizébe esett, de egy uszadék fában sikerült megkapaszkodnia. A mentőcsoport tagjai alpin mentéssel emelték ki az átfagyott, kihűlt sérültet. Végül pedig a szegvári Károlyi Kastély mögötti területen, egy használaton kívüli kútba esett egy férfi, akit alpin-technikai módszerrel emeltek ki az önkéntesek.

A szegvári sportpálya közelében egy viharban eltűnt siklóernyős mentésében vettek részt a nagymágocsi és a szentesi önkéntes tűzoltók, valamint a Vöröskereszt mentőcsoport tagjai. A forgatókönyv szerint a medréből kilépett Tiszánál is végeztek beavatkozást az önkéntesetek, ahol a töltésrész bordás megtámasztását és a buzgárok szakszerű körülhatárolását biztosították. A feladatsor részét képezte azoknak a bajba jutott embereknek az elhelyezése is, akiket az árvízzel fenyegető Kórogy-tó közeléből telepítettek ki.

Tűzoltási és műszaki mentési feladatot is meg kellett oldaniuk a beavatkozó önkéntes szervezeteknek. A gyakorlat helyszínéül szolgáló Károlyi Kastély tetőszerkezete kigyulladt, melyet a szegvári nagymágocsi, mindszenti és mártélyi önkéntes tűzoltók közösen oltottak el.

A kastélytűzzel szinte egy időben az egyik külterületi fatelepnél két gépjármű ütközött össze, melynek során az egyik kigyulladt. A lángoló gépjárművet a fábiánsebestyéni és a nagymágocsi önkéntes tűzoltók közösen oltották el. A baleset másik gépjárművébe két személy szorult be, súlyos sérülést szenvedve. Mindkét sérültet sikeresen kiemelték az önkéntes tűzoltók, majd a fábiánsebestyéni orvosdoktor gépjárművével a tábor területén a Vöröskereszt szakembereinek adták át.

Krám István tű. alezredes, a szentesi katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője kiemelte, első alkalommal gyakorlatozott egyszerre három járási mentőcsoport és egységei. A gyakorlat célja teljes mértékben megvalósult. A korábbiakban végrehajtott elméleti feladatokat a csoportok a gyakorlatban is megfelelően alkalmazták, a hivatásos tűzoltók szakmai felügyelete mellett végrehajtott beavatkozásokat az előírásoknak megfelelően teljesítették. A tűzoltási és műszaki mentési feladatokat a mentőcsoportok hatékonyan együttműködve hajtották végre.

A gyakorlatot Tátrai János tű. alezredes, polgári védelmi főfelügyelő megfeleltre értékelte.