Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) közleményéből kiderül: egy mediterrán ciklon hatására az elmúlt napokban jelentős mennyiségű csapadék hullott az Alpok déli, délkeleti részén és Magyarország nyugat-dunántúli területein is.

A Mura magyarországi vízgyűjtőterületére egy nap alatt jelentős mennyiségű csapadék hullott, amely a Kerkán, a Kebelén és a Szentgyörgyvölgyi-patakon rendkívül magas vízállást eredményezett. A figyelőszolgálat folyamatosan ellenőrzi a zsilipeket.

A Kerka Bajánsenyénél kedd délután 161 centiméterrel tetőzött, ez 5 centiméterrel magasabb, mint a valaha mért legnagyobb vízállás. Kiemelték, hogy a levonuló árhullám csökkentése érdekében a Kebele és a Kerka árvíztározó is folyamatosan működik. A Kerka tározó tetőzés közeli állapotban üzemel, a tározó alatti területeken tizenkét települést véd meg az árvíztől. A Kebele tározó is teljes kapacitással működik. Ez Magyarországon két, Szlovéniában öt települést véd - írta az OVF.

A Dráván érkező árhullám is jelentős vízszintemelkedést okoz majd. Drávaszabolcsnál a hétvégén első fok körüli tetőzés várható. A Rábán a korábban jelzettnél alacsonyabb tetőző vízszintek mellett vonul le árhullám. A zsilipek továbbra is zárva vannak, a gátőrök figyelőszolgálatot tartanak az érintett szakaszokon, elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben.

A Lajtán Mosonmagyaróvárnál csütörtökön első fok feletti tetőzésre lehet számítani. A Zalán is elindult egy árhullám, Zalaegerszegnél már több mint 2 métert áradt a folyó.

A Dunán a most következő egy hétben csak kisebb vízszintemelkedésre lehet számítani, Budapesten a rakpart szintjétől méterekkel elmaradó, 400 centiméter körüli tetőzéssel.

A Tiszán és mellékfolyóin is kisebb-nagyobb árhullámok várhatók, de mindenhol a készültségi fokozatok alatti tetőzésre lehet számítani - olvasható az OVF jelentésében.